19 sierpnia rozpocznie się IX edycja Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Raju". Koncertów muzyki dawnej w dniach od 19 do 28 sierpnia 2011r. będzie można wysłuchać w Kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.
Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie www.muzykawraju.pl
W tym roku Radiowa Dwójka w ramach wakacyjnego cyklu audycji Letni Festiwal Muzyczny wyemituje na żywo wszystkie koncerty niedzielne (21 sierpnia) i pierwszy koncert z poniedziałkowy (22 sierpnia).
Oto szczegółowy program emisji.
Niedziela, 21 sierpnia,koncert 1
19:00
Wykonawcy: Les Ambassadeurs
Alexis Kossenko, Monika Fischaleck – flety proste
Georges Barthel, Manuel Granatiero – flety poprzeczne
Ursula Paludan Monberg, Anneke Scott - rogi
Lidewei de Sterck, Katharina Andres - oboje
Monika Fischalek - fagot
Barbara Altobello, Ivan Iliev - skrzypce
Laurent Muller, Gabriel Bania - altówki
Tom Pitt - wiolonczela
Vega Montero - kontrabas
Allan Rasmussen - klawesyn
Georg Philipp Telemann (1681 – 1767)
Uwertura "La Chasse" F-dur na 2 oboje, 2 rogi i fagot TWV 55:F9
Johann Friedrich Fasch (1688 – 1758)
Kwartet F-dur na róg, obój d'amore, skrzypce i basso continuo FWV N:F3
Georg Philipp Telemann
Kwartet d-moll z "Musique de Table" na flet prosty, 2 flety poprzeczne i basso continuo TWV 42:d1
Christian Petzold (1677 – 1733)
Trio F-dur na róg, skrzypce i basso continuo
Georg Philipp Telemann
Concerto B-dur na 2 flety proste, 2 oboje, skrzypce, 2 altówki i basso continuo TWV 54:B2
W dniu 20 listopada 2009 w dawnym Zborze Kalwińskim w Sulechowie odbyła się konferencja naukowa na temat Bitwy pod Kijami- 23 lipca 1759 roku, zorganizowana przez Urząd Gminny Sulechów i Muzeum Regionalne w Świebodzinie. Współorganizatorami byli Sulechowskie Towarzystwo Historyczne i niemieckie stowarzyszenie Heimatkreis Züllichau- Schwiebus. Z dokumentów historiografii pruskiej wynika, że była to bitwa pod Kijami, ponieważ główne starcie dokonane zostało w tychże okolicach. Natomiast w opracowaniach rosyjskich starcie nazywane jest bitwą pod Pałckiem ze względu na rozlokowanie głównych sił i artylerii rosyjskiej, która zmasowanym ogniem rozgromiła doborowe pułki pruskiej piechoty oraz szarże pruskich huzarów w okolicach folwarku Głogusz. Podmokły teren, zbiorniki wodne, liczne trzęsawiska oraz otwarte przez Rosjan niekarzyńskie śluzy powodują zalanie pruskich pozycji oraz zmuszają armię Fryderyka iido wycofania się za Odrę, do Cigacic. Pomiędzy Pałckiem a Kijami Prusacy zostawili około 5 tys. zabitych i rannych, czego przyczyną była wyjątkowa skuteczność artylerii rosyjskiej i niebywałe mestwo oraz walecznosc sotni Kozackich, które nieprzerwalnie nękały wycofujące się pruskie regimenty.24 lipca Rosjanie zajęli Krosno Odrzańskie, a 29 lipca- Gubin nad Nysą Łużycką, gdzie połączyli się z Austriakami. Bitwa pod Pałckiem była zapowiedzią najkrwawszego starcia wojny siedmioletniej- bitwy pod Kunowicami – 12 sierpnia 1759 roku ( na południowy – wschód od Słubic) Armia pruska w starciu ze zjednoczonymi siłami rosyjsko- austriackimi doznała druzgocącej klęski-” Z armii liczącej 48 tysięcy ludzi pozostało zaledwie 3 tysiące żołnierzy” tak opisywał bitwę sam cesarz Fryderyk II. Tylko dzięki wycofaniu się Rosji z koalicji antypruskiej w roku 1762 cesarz pruski wyszedł z tej wojny bez strat terytorialnych, a nawet zatrzymał niedawne nabytki śląskie. Wojna siedmioletnia przyniosła Europie Ogromne zniszczenia i straty w ludności, ale nie dokonała jakiejkolwiek istotnej zmiany granic ówczesnych mocarstw. Niniejszego opisu dokonano dzięki opracowaniu Jerzego Piotra Majchraka z publikacji „250 rocznica bitwy pod Kijami -23 lipca 1759”.
Na przełomie sierpnia i września 2009r. gościliśmy w Pałcku, w zabytkowym dworze -Mały Dwór- „piątkę” szczególnych artystów polskiego malarstwa pejzażowego, oraz innych form artystycznych. Bożena Cajdler-Gruszkiewicz , Agata Buchalik- Drzyzga, Dorota Falkowska- Adamiec, Krystyna Jasińska oraz Jerzy Wojciech Bielecki niczym” drużyna pierścienia” uzupełniają się różnorodnością spojrzenia artystycznego na otaczające nas piękno i harmonię świata materialnego prześwietlonego „ pozytywnymi fluidami”. Wielkość i różnorodność symbolicznego wyrazu formy artystycznej czyni ich twórczość wyjątkową i przenikniętą inspirującym poszukiwaniem owej głębi bytu samej w sobie. Warto obcować ze sztuką , która uszlachetnia i czyni człowieka wrażliwym na piękno. Mamy nadzieję ,że pobyt wszystkich gości w naszym zabytkowym dworku pozwoli odnajdywać ową wrażliwość na otaczające nas dziedzictwo minionych wieków i bogatej kultury. Niechaj ten dwór emanuje przyjazną atmosferą owocnych spotkań. Do pobytu zaproszonych gości przyczyniła się organizatorka pleneru Małgorzata Krojcig. Owoce pracy artystycznej z pleneru zostaną zaprezentowane na aukcji balu charytatywnego u prezydenta Zielonej Góry- Janusza Kubickiego. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na rzecz dzieci niepełnosprawnych i Hospicjum w Zielonej Górze, przy parafii św. Józefa.